2017 Yılına Damgasını Vuracak Teknolojiler

2017 yılı yine teknoloji devlerinin çatışması ile geçecek gibi görünüyor. Peki 2017 yılında teknoloji alanında neler yaşanacak? 2017 yılına damga vuracak 10 teknoloji trendini sizler için derledik. İşte 2017 teknoloji dünyası…

2017 Yılına Damgasını Vuracak Teknolojiler

2017 yılı yine teknoloji devlerinin çatışması ile geçecek gibi görünüyor. Peki 2017 yılında teknoloji alanında neler yaşanacak? 2017 yılına damga vuracak 10 teknoloji trendini sizler için derledik. İşte 2017 teknoloji dünyası…

31 Aralık 2016 Cumartesi 16:54
2017 Yılına Damgasını Vuracak Teknolojiler

Geride bıraktığımız 2016 yılı, devrim niteliğinde teknolojik gelişmelere şahit oldu. 2016’da teknolojik alanda adeta patlama yaşandı. Yaşanan teknolojik gelişmelerin en gözdeleri yapay zekâ geliştirmeleri, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti, insan odaklı teknolojiler, giyilebilir teknolojiler ve beyin dalgaları (düşünce gücü) oldu.

2017 yılında ise bu gelişmelerin geliştirmelerine devam edilerek teknolojik alanda çığır açılacak gibi görünüyor. 2017 yılı ile birlikte geliştirilmeye ve yaygınlaşmaya devam edecek en gözde teknolojiler arasında yapay zekâ, sanal gerçeklik, giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti (IoT) blockchain ve kişisel tıp (genetik tabanlı) gibi teknolojiler bulunuyor.

İşte 2017 yılına damga vuracak teknolojiler;

1 – Yapay Zekâ

Çok yakın bir zamanda rutin ve basit işlemleri yapay zekâya yaptırma kolaylığının birçok firma için mümkün hale gelmesi bekleniyor. Bu sayede bu rutin ve basit işleri yapan insanlar zaman kaybı yaşamaksızın daha fazla önem arz eden işlere yoğunlaşabilecekler. Kısacası, insan ile yapay zeka arasında hatırı sayılır bir şekilde iş paylaşımı yaşanacak.


2 – Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik, mobil cihazların 360 derece videoları desteklemeleri, internet hızının yükselmesi ve grafik kartlarının yükselmesi gibi teknolojik gelişmeler ile birlikte son 1-2 yıldır çok hızlı gelişmeye ve yaygınlaşmaya devam ediyor. Sinema, oyun, sosyal medya, tasarım, eğlence, mobil uygulama, alışveriş, endüstri, simülasyon ve sanat gibi birçok dalda Sanal Gerçeklik (VR) teknolojisi hayatımızın her alanında yer alacak gibi görünüyor.


3 – Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti, son birkaç yıldır olduğu üzere 2017 yılı içerisinde de önemli gelişmeler yaşanarak revaçta kalmaya devam edecek. Bu teknoloji ile beraber, hayatımızda kullandığımız tüm cihaz ve eşyaların internete ve birbirlerine bağlanmalarını, zaman ve yere bağlı olmadan birbirleri ile iletişime geçmelerini sağlayacak. Akla gelen her türlü nesne akıllı hale gelecek ve hayatımızdaki birçok alanda kolaylık sağlayacak.


4 – İnsan Odaklı Teknoloji

İnsan odaklı teknoloji, son zamanlarda oldukça popüler bir teknoloji olmayı başardı. Özellikle tasarım ve mühendislik dallarında tasarlanan herhangi yeni bir ürün, sistem ve hizmet projelerinin odağında insan bulunuyor. İnsan odaklılık, geleneksel bakış açısı ile geliştirilmiş olan ürün ve ya sisteme insanoğlunun uymasını beklemekte olan görüşün aksi yönde ürün ya da sistemin insanlara uyum sağladığı teknoloji olarak kısaca açıklayabiliriz.


5- Beyin Dalgaları

Beyin hastalıklarının önceden belirlenmesi, hastalıklara erken müdahele, beyin okuma-yazma cihazları, başta DARPA olmak üzere çeşitli araştırma enstitüleri ve Human Brain Project gibi ülkeler arası araştırma projeleri tarafından devasa bütçeler sağlanarak geliştirme girişimleri yapılmaya çalışılıyor. Beyinden yayılmakta olan ışınımları tespit etmek ve kullanımı sayesinde insanların günlük yaşantılarında hayat veriminin artırılması hedef alınmış durumda.


6 – Kişisel Tıp (Genetik Tabanlı)

Günümüzde gerçekleşen tıbbi uygulamalar, büyük toplulukların ortalaması baz alınmak suretiyle belirlenmiş olan tedavi standartlarına dayanıyor. Kişisel tıp yaş, cinsiyet, spesifik özellikler, diyet, boy/kilo ve çevre koşullarına dayanarak hastanın sağlık durumunu yönetmektedir. Kişisel tıp uygulamaları kullanılarak diyabet, kanser ve kalp hastalığı benzeri yaygın hastalıklar kapsamında risk altında bulunanların belirlenmesi amaçlanmıştır.

Geleneksel tıp tedavileri tamamen arka plana atılmadan, kişisel tıbbın öneminin her geçen gün daha da artması ve tüm geleceğe şekil vermesi beklenmekte.


7 – Akıllı Ev Teknolojisi

Gelecekte tüm şehirlerde enerji üretimi ve tüketimi günümüz şartlarından çok farklı bir durumda olacak. Enerji üretimi yalnızca santrallerde yapılmayacak, her yerleşke kendi enerjisini üretebilecek ve depolayacak. Yerleşkeler, üretmiş olduğu enerjinin belirli bir kısmını kullanacak, tükettiği enerjiden fazlasını ürettiğinde bu enerji fazlasını şebekelere aktarım yapacak.

Bu sayede gelecekte, ev sakinleri tüketmeye devam edecek ancak aynı zamanda da tükettiği enerjiden fazlasını üretir duruma gelecek.


8 – Sosyal Robotlar

Sosyal robotlar kendi içerisinde bulunan sosyal kurallara ve kendisine atanmış olan görevler kapsamında insanlar ve diğer otonom sistemlerle iletişim halinde olabilen, kendi kendilerinin yönetimini gerçekleştirebilen sistemlerdir.

Sosyal robotlar dışarıdan algıladıkları görüntü ve ses gibi verileri algılayarak analiz edebilecek yazılım ve donanımlarla döşenmiş durumdadır. Bu robotlar tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüklerimiz gibi daha insansı bir görünüm ve düşünce tarzına kavuşacaklardır.


9 – Giyilebilir Teknoloji

Günümüz koşullarında teknoloji, hayatımızın en vazgeçilmez unsuru haline gelmiş durumda. Öyle ki akıllı cihazlarımız olmadan evden dahi çıkamaz hale geldik. Vaziyet bu şekilde olunca da teknolojik cihazlar giderek daha da küçüldü ve birer aksesuar haline geldi. Kola, bileklere ve hatta yüze dahi uygulanabilen bu teknoloji ile bir çok cihaz artık giyilebilir halde.


10 – Blockchain Kayıt Zincirleri

2009 yılında yayınlanmış olan bir makalede, dijital bir para biriminin dünya genelinde kullanılabilir durumda olabileceği öne sürülüyor ve bu şekilde bir sistemin uygulanabilmesi için nasıl bir altyapısının olması gerektiği anlatılıyordu. Makale yayınlandığı zaman ilk olarak gerçek dışı gibi görünen bu fikir, günümüz teknolojik koşulları sayesinde en fazla konuşulan teknolojik gelişmeler arasında bulunuyor.

Bitcoin her hangi bir merkezi otoritenin düzenlemesi olmaksızın, 2009 yılından bu yana dünyadaki diğer para birimleri gibi piyasada işlem görmeye devam ediyor.

Son Güncelleme: 31.12.2016 16:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8