Dünyanın En Ünlü Bilim Adamlarının Hayatı ve İcatları!

Dünyanın en ünlü bilim adamlarının hayat hikayelerini hiç merak ettiniz mi? Bilim adamlarının icatları ve kısa hayatlarını sizin için derledik. Hangi ünlü bilim insanı neyi icat etti? Dünyaca ünlü fizikçi ve matematikçilerin kısa hataları ve keşifleri...

08 Nisan 2017 Cumartesi 16:38
Dünyanın En Ünlü Bilim Adamlarının Hayatı ve İcatları!

Dünyaca ünlü Türk matematikçi Cahit Arf’a göre, bilimin amacı anlamaktır. İnsanoğlu evreni ve yaşamı anlayabilmek için her geçen gün bilimde bir adım öteye gitmeye çalışmaktadır.

Albert Einstein
1879’da dünyaya gelen Alman bilim adamı, 1955 yılında vefat etti. Almanya’da doğan Albert, Adolf Hitler döneminde yaşanan zulüm nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmek zorunda kaldı.
Henüz 20. asrın başlarında “ilk kez kütleyle enerjinin eşdeğerliğini kanıtladı”. Işık ve kütle çekim için geliştirdiği özel ve genel görelilik kuramlarıyla Isaac Newton’dan sonra bilim dünyasında yeni bir sayfa açmıştır.


Alexander Fleming
İsveçli bilim adamı 1881’de dünyaya geldi. 1928 yılında bir bakteri türü üzerinde çalışırken, kültür ortamında oluşmuş küf mantarının çevresindeki bakterilerin gelişemediğini fark etti.

Bu küf maddelerinin bakterilerin yayılmasına engel olduğunu fark eden bilimadamı, bu maddeye penisilin adını verdi.

Fleming’in bu icadı antibiyotik tedavisinin ortaya çıkmasını sağladı. Antibiyotik kullanımı ile ortalama insan ömrünün uzamasının doğru orantılı olduğu saptandı. Ünlü bilim adamı Alexander Fleming, 1955’te hayata gözlerini yumdu.


Alexander Graham Bell
İskoç asıllı, Amerika Birleşik Devleti vatandaşı olan Graham Bell, 1847 yılında dünyaya geldi. Güzel konuşmaya ve sese önem veren bir ailenin çocuğu olarak yetişti.

Graham Bell, sesin iletilmesi ve bu sayede iletişim kurulması üzerine senelerce çalıştı. Seneler süren çabaların sonucunda 1876 tarihinde ilk telefonu icat etti.

Graham Bell’in telefonu icadı, çağın en önemli buluşlarından birisi olarak tarihteki yerini aldı. Ünlü bilim adamı, 1922 yılında vefat etti.


Blaise Pascal
Fransız matematikçe 1623’te dünyaya geldi. Fizik dışında felsefe üzerine de çalışmaları vardır. Çocukluk döneminde araştırmalar yapmaya başlamıştır. Henüz 16 yaşındayken “Konikler Üzerine Deneme” adlı eserini yazdı.

Ünlü bilim adamı, henüz 18 yaşına girdiğinde hesap makinesini icat etmeyi başardı.

Atmosfer basıncı, sıvıların dengesi, hidrolik pres ve aritmetik üçgen gibi birçok konuda geçerliliği olan çalışmaları vardır. Dönemin matematikçilerinden olan Fermat’la beraber “olasılıklar hesabı”nı bulmuştur.

Ünlü matematikçi ve felsefeci Blaise Pascal, 1662 yılında henüz 39 yaşındayken vefat etti.


Cahit Arf
Cahit Arf, 1910 yılında dünyaya geldi. Öğrencilik yıllarında da başarısı ile dikkat çeken Arf, üniversiteden sonra doktora için Almanya’ya gittiğinde büyük gelişme kat etti. Ünlü Alman matematikçi Helmut Hasse ile beraber çalışmalar yaptı.

“Arf değişmezi”, “Arf halkaları” ve “Arf kapanışları” gibi kendi ismiyle anılan birçok matematiksel terimin mucididir.

Ünlü Matematikçi 1997 yılında vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.


Edwin Hubble
1889’da doğan Amerikalı bilim adamı, evrende Samanyolu galaksisi dışında galaksiler olduğunu da keşfetmiştir.

Üzerine çalıştıkları neticesinde gökadaların, aralarındaki uzaklıkla bağlantılı bir hızla birbirlerinden uzaklaştıklarını buldu.

Hubble, bu icadıyla evrenin genişlediği tezini güçlendirdi.


Galileo Galilei

İtalyan fizikçi Galileo Galilei, 1564 yılında doğdu. Ünlü bilimadamının fizik ve gökbilimi ile ilgili çalışmaları var. Yazar kimliğiyle de tanınıyor.

Bütün cisimlerin aynı hızla yere düştüğünü keşfeden bilimadamı, eylemsizlik ilkesini keşfeden kişi oldu.

Teleskop kullanarak evreni gözlemleyen ilk kişi olmayı başardı. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için Orta Çağ koşullarında Kilise ile sorunlar yaşadı.

İdam edilmemek için düşüncesinin yanlış olduğunu beyan etmek zorunda kaldı.


Gregor Johann Mendel
1822’de doğan genetikçi, Avusturyalıdır. Bitkiler üzerinde yaptığı çalışmalarla bir bitkinin kalıtımsal özelliklerini gelecek nesillere de aktardığını keşfetti. Genetik biliminin en önemli olayı olarak kabul ediliyor.

20. yüzyılda Mendel’in çalışmaları hakkında yapılan deneylerde, Mendel’in deneylerinden yaptığı çıkarıkmların doğru olduğu kanıtlandı. Ayrıca, yalnızca bitkilerde değil, tüm canlılarda geçerli olduğu saptandı.
 
1884 yılında ise hayata veda etti.
 
 
 

Son Güncelleme: 08.04.2017 17:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Zulfunaz 2018-02-05 22:18:52

Eyvalah

banner8

Perpa Tercüme