E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Her Şey Haberimizde

E okul yönetim sistemi. E okul kayıt. E okul öğrenci. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Her Şey Haberimizde.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Her Şey Haberimizde

E okul yönetim sistemi. E okul kayıt. E okul öğrenci. E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Her Şey Haberimizde.

10 Kasım 2016 Perşembe 15:05
 E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Hakkında Her Şey Haberimizde

Milli Eğitim Bakanlığının MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri) projesi kapsamınca Ocak 2007'de açılmış olan e okul yönetim bilgi sistemi için bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımı tanımını yapabiliriz. Kişinin okula kayıt olması ile başlayıp mezuniyetine kadar süren süreç içinde yaşanan gelişmelerin kaydı bu yazılım içerisinde tutulmaktadır. Sisteme girişi bu siteden gerçekleştire bilirsiniz : https://e-okul.meb.gov.tr/

Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen e okulu kapsamında devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları ve ortaöğretim kurumları bulunmaktadır. Yani sadece devlet okulları değil özel okullar ve eğitim kurumları da bu sisteme kayıt olmaktadır. Bu sistemde öğrencinin eğitim hayatının her dönemi ile ilgili bilgilerin yer aldığını söyleyebiliriz. Böylelikle öğrencilerin eğitim hayatlarının çok daha şeffaf bir şekilde takip edilebilmesi hem öğrenciler, hem eğitmenler hem de veliler açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

        E okul yönetim sistemi

   E okul yönetim sistemi ile TC Milli Eğitim Bakanlığı sunucularına girilen bilgilere baktığımızda öğrenci kaydı, nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri, sınav bilgileri, merkezi olarak yapılacak TEOG ve DPY-B gibi sınavların başvuru ve tercih işlemleri gibi konular yer almaktadır. Bunların yanı sıra takdir, teşekkür ve onur belgesi gibi belge işlemlerinin, haftalık ders programı işlemlerinin, okuldan alınan belgelerin, e-karne, şube yazılı ortalamalarının, duyuruların ve pek çok modül üzerinden bilgi girişlerinin de bu sistemle girişi yapılmaktadır.

Okul yönetimlerinin eski öğrencilerin bilgilerini de girmesiyle birlikte özellikle eskiden kullanılan ve pek sağlıklı da olmayan öğrenci dosyası muhafaza etme sorununun da ortadan kaldırılması büyük bir kolaylık olmaktadır. Bu şekilde öğrenci bilgilerine ulaşmak da okullar arasında transfer işlemini yapmak da çok daha kolay bir hale gelecektir. İlkokuldan mezun olup ortaöğretime kayıt yaptırma işlemlerinin de bu sayede çok daha rahat ve hızlı bir hale gelmesi, bürokratik işlemlerin daha sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi söz konusu olabilmektedir.

       2015-e-okul  

   E okul kayıt

 E okul kayıt işlemi ile başlayan tüm bilgilerin veliler tarafından izlemlenebilmesi için e okul Veli Bilgilendirme Sistemi (e-okul VBS) içerisinde öğrencilerin devamsızlıkları, ders programı, davranış notları, sınav tarihleri, okul tarafından yapılan duyurular da bulundurulmaktadır. Ayrıca merkezi sınavların giriş belgeleri ya da tercih sonuçları da bu sistem sayfasına gelindikten sonra TC Kimlik Numarası ve Okul Numarası girildikten ve birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek takip edilebiliyor. Sisteme giren veliler öğrencilerin durumlarıyla ilgili bilmeleri gereken her türlü bilgiye ulaşabilecektir. Buradan sisteme giriş yapa bilirsiniz:

https://e-okul.meb.gov.tr/IlkOgretim/MEM/IOM00009.aspx

Bilindiği gibi eskiden beri ailelerin en çok rahatsız olduğu konuların başında öğrencilerin ders durumlarını sürekli takip edememek olmuştur. Her ne kadar çok ilgili bir aile olsa da çocuklarının durumunu her gün takip etmeleri zor olabildiğinden dolayı Veli Bilgilendirme Sisteminin oldukça faydalı ve kullanışlı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Böylelikle okul aramıyor olsa bile veliler her gün çocuklarının okula devam edip etmediğini gözlemleyebilecektir. Aynı zamanda çocuklarının durumunu öğrenmek için aileler de sadece okula gidip öğretmenleri ile görüşmek gibi bir sorunla karşılaşmayacaktır.

      E okul öğrenci

   E okul öğrenci sisteminin kurulması sayesinde öğrenciler de kendi ders ve devamsızlık durumlarını rahatlıkla takip ederek olumsuzlukların önüne geçebilecektir. Öğrenciler ders durumlarını, sınav sonuçlarını bu sistemden görebileceği gibi devamsızlık durumlarının da görülebilecek olması öğrencilerin devamsızlıkları ile ilgili olarak daha dikkatli davranmalarına olanak sağlayacaktır. Bu sayede farkında olmadan devamsızlık durumlarını aşmaları gibi hatalar sebebi ile sorun yaşamaları da söz konusu olmayacaktır. Aynı şekilde ailleler de çocuklarının devamsızlık süresi aşımı gibi sorunlarını rahatlıkla takip edebilecektir.

Öğrencilerin tüm eğitim hayatını gösteren ve lise mezuniyetine kadar geçirdiği eğitim süreçlerini barındıran e okul hizmetleri sayesinde öğrencilerin eğitim hayatı çok daha hızlı ve kolay bir şekilde takip edilebilmektedir. Eskiye dönüp bakıldığında söğrenciler karnelerini sakladıkları takdirde tüm eğitim hayatlarının notlarını görebilmekteydi. Üstelik bu durum sadece karneler için geçerliydi. Öğrencilerin eğitimleri ile ilgili ödev durumları, okudukları kitaplar ve yer aldıkları projeler gibi her türlü konuyu takip edebilmeleri söz konusu değildi. E okul bu durumun düzeltilmesine ve bu gibi bilgilere daha hızlı ve pratik bir şekilde ulaşmalarına olanak sağlamaktadır. Ancak eskiden böyle bir imkan bulunmamaktaydı.

Bu işlemlerin yanı sıra şehir değişikliği gibi sebeplere bağlı olarak öğrencilerin okul değiştirmesi gerektiği zaman e okul nakil işlemlerinin de çok hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi mümkündür. Bu sayede öğrencilerin hem eski okulu hem de yeni okulu için bürokratik işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesi ve öğrencinin önceki okulunda durumunun nasıl olduğu gibi bilgilerin de rahatlıkla takip edilebilmesi mümkün olacaktır. Bu durum öğrencinin kayıt yaptırdığı yeni okulun yönetiminin bazı bilgilere ulaşabilmek için sürekli olarak eski okul ile irtibata geçmek zorunda kalması gibi problemlerin de ortadan kaldırılmasına olanak sağlayacaktır.

Son Güncelleme: 10.11.2016 15:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner22

banner7

banner25