First Robotics Off-Season Şimdi İstanbul'da

Bu yıl ikincisi düzenlenen 2016 First Robotics Off-Season yarışmasında takımlar 'Rack'N'Roll' ile yarışacaklar. Yarışma hakkındaki bilgileri Etiler Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Bahri Kazancı bizimle paylaştı.

First Robotics Off-Season Şimdi İstanbul'da

Bu yıl ikincisi düzenlenen 2016 First Robotics Off-Season yarışmasında takımlar 'Rack'N'Roll' ile yarışacaklar. Yarışma hakkındaki bilgileri Etiler Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Bahri Kazancı bizimle paylaştı.

20 Kasım 2016 Pazar 16:08
First Robotics Off-Season Şimdi İstanbul'da
Bu Proje Fikri Kimden Çıktı?

Bu yarışma Amerika'da başlıyor. Daha sonra Fikret Yüksel Vakfı'nın başında olan Fikret Yüksel'in kızı Suzan Hanım Türkiye'de de böyle bir yarışma olması için buradaki şubesiyle iletişme geçiyor. Şubenin başında Ayşe Hanım var. Daha sonra Milli Eğitim ile irtibata geçiliyor. Milli eğitimden ilçeye, ilçeden de biz okullara yazı gönderdi katılabilir diye. O şekilde yarışmaya başladık.

Projenin Amacı Nedir?

Bu projenin amacı gençleri elektronikle tanıştırıp elektronikle neler yapılabileceğini göstermek  ve  elektroniğe yakın durmalarını sağlamak, artı sosyal faaliyet olarak öğrencilerin birbirleriyle arkadaş olmaları ve motivasyonlarını arttırıp dostluğun yardımlaşmanın çok iyi bir şey olduğunu öğrenmelerini istiyoruz. Ayrıca iş güvenliğinin de önemli olduğunu gösteriyor bu yarışma. Mesela herkesin gözünde gözlük var. Göze zarar verecek herhangi bir robot parçası veya başka bir şeyi engellemek için. Türkiye iş güvenli konusunda zayıf olduğu için iş güvenliğine teşvik ediyor.
En önemlisi de Türkiye'nin de var olduğunu orada görsünler. Zaten biliyorsunuz başımıza tüm gelenler lobi çalışmasında zayıf olmamızdan kaynaklanıyor. Hiç olmazsa Türkiye adını duysun birisi o bizim için kardır.
AndyMark diye yabancı bir marka var. Robotun parçalarını bu firmadan alıyoruz. Robotun parçalarını 2500 TL'ye aldık, kullandık. Çocuklara bu kadar eğlenceyi vermesi için o para değer ancak keşke o parçaları ülkemizdeki yerli sanayiden almış olsaydık. Bizim insanlarımız istihdam etmiş olsaydı.

Yarışma Nasıl Oluyor?

44 tane takım katılıyor bu yarışmaya. Türkiye genelinde çoğunluğu İstanbul dahilinde bir tanesi sanırım diskalifiye oldu 43'e düştük. Bunlar grup grup ayrılıyorlar mavi grup ve kırmızı grup olarak. Şimdi A,C,B diyelim ki mavi de D,E,F de kırmızıda bu takım maçı yapıldıktan sonra bu takımlar tekrar karışıyor. Birinci maçta rakibiniz olduğu takım ikinci maçta arkadaşınız olabiliyor. Yani takımınızdan olabiliyor.
Günümüzde spor yarışmaları karşılaşmalarında bu çok fanatizme doğru gidiyor. Buradaki yarışma onun tam tersi yanı bugün için bizim rakibimiz ama bir saat sonra dostumuz olacak. Burada takımlar birbirine yardımcı oluyor. Ve kim kime yardım ettiyse, yardım eden kişi de artı puan kazanmış oluyor. Mesela biz şuanda akümüzün bir tanesini ödün verdik. Bize de lazım olduğu zaman onlarda varsa biz onlardan alıyoruz veya tek tek bulamıyorsak anons ettiriyoruz Hangi takımda varsa öbür takıma götürüyor. Yani tamamıyla Bir dostluğun güzel bir şey olduğunu vurgulamak . Yarışırken dostluğu pekiştiriyoruz.

Kim tarafından yapılıyor?

Parçalar, AndyMark diye bir firmadan geliyor. Robot kit olarak bize geliyor hazır parça olarak yalnız sınırlı miktarda geri kalan gövde kısmını biz kendimiz tasarlıyor. Kendimi tasarladıktan sonra tabii ki Okulumuzda torna makinesi yok, haliyle torna işini dışarıdan yaptırıyoruz. Elektronik konusunda da yardım aldık. Birleştirmeyi biz yapıyoruz. Yani montajı bize ait. Yani zamanla artık parçaları da epeyce öğrendik.

Robotlar Nasıl Çalışıyor?

Robotlar uzaktan kumanda ile yani Wifi sistemi ile çalışıyorlar. İki tane sürücüsü vardır. Bu sürücüler, kumanda ediyorlar. Kumanda ile gitmiş oluyor. Sahaya insan girmiyor. Sahada robot var karşı tarafta jüri var. Onlar puanlamayı tutuyorlar. Maçın sonucunda hemen skoru açıklıyorlar.
Alanlar 8'e 8 veya 10'a 10 gibi bir yerde askı gibi bir şey var orta kısımda. Bu askılara yerden aldıkları simitleri robotlar askılara takıyor. Kim çok simiti takarsa o kazanmış oluyor. Mesela biraz önce bir tanesi devrildi robotun o diskalifiye oldu.

Devlet Bu Projeye Katkı Sağlıyor mu?

Şöyle bir örnek vereyim; Baba diyelim ki bir aileye bir miktar para harcıyordur. Mesela o para ekmek almak için harcanmıştır da su almak için çocuk babasının ekmeğini yiyip kendi cebinden para harcamıştır. Devletin tabii ki okullara desteği var. Fakat bunun için ayrılmış ayrı bir bütçesi yok. Dolaylı destek oluyor. Servis imkanı sağlıyor. Mesela müdür bey bize der ki; şuraya bir ücret ödenecektir. müdür bey o ücreti aile birliğinden sağlar, aile birliği, velilerden de sağlamış olabilir, devletin elektrik için gönderdiği veya yakıt için gönderdiği paradan kullanmış olabilir onu biz bilemeyiz. Dolaylı şekilde okulunda desteği oluyor.

Proje Maddi Desteğini Nasıl Sağlıyor?

Öğrencilerimizin velileri aracılığıyla sponsor bulunuyor. Örneğin öğrencimizin velisi aracılığıyla Astra Group'a  ulaştık. Astra Group sağ olsun bize sponsorluk yapıyor ve bize maddi manevi desteğini veriyor. Sizi göndermiş olması bile bizim için bir artı tabii ki.

Gençleri Bu Yarışmaya Nasıl Teşvik Ediyorsunuz?

Biz bu projeyi okulda duyurduk Lise 1,2,3 ve 4 öğrencilerine. Ancak 9. sınıflara çok ağırlık vermiyoruz çünkü gerekli tecrübeyi kazandıktan sonra katılmalarını istiyoruz. Genellikle lise 2,3 ve 4'ler var. Bu liselerde 10 tane öğrenci seçiyoruz. Öğrencileri de okuldaki başarısına göre ve daha çok elektronikle ilgilenenleri seçmeye çalışıyoruz. Yalnız seçilemeyip takım dışında kalan, kırılan, üzülen öğrencilerimiz de oldu. Ama alıp pişman olduğumuz öğrencilerimiz de oldu. Bu tecrübe oldu bize, gelecek yıl daha iyilerini seçeceğiz.  Mesela öğrencimizin bir tanesi hasta oldu, hasta olmayacağını kimse garanti edemiyor.  Bir tanesi ihmalden dolayı formu doldurmaya yetişemedi.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Astra Group'a çok teşekkür ederiz. Umarız bir gün bu vefa borcunu öderiz.
 
 
Son Güncelleme: 20.11.2016 20:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner37