SANAYİ DEVİ HENRY FORD (1863-1947)

Henry Ford Amerika’da Michigan’da Dearborn yakınlarında 30 Temmuz 1863 yılında doğmuştur. İlkokulu bitirmiş ve ortaöğretim görmeden Detroit’te önce tamirci çırağı olarak çalışmaya başlamış, sonrada mühendis olarak çalışmıştır.

SANAYİ DEVİ HENRY FORD (1863-1947)

Henry Ford Amerika’da Michigan’da Dearborn yakınlarında 30 Temmuz 1863 yılında doğmuştur. İlkokulu bitirmiş ve ortaöğretim görmeden Detroit’te önce tamirci çırağı olarak çalışmaya başlamış, sonrada mühendis olarak çalışmıştır.

01 Ocak 2017 Pazar 18:22
SANAYİ DEVİ HENRY FORD (1863-1947)

1896 yılında kendi tasarladığı bir otomobil yaptı. Fakat bu ilk ticari girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Pes etmedi. 1903 yılında yeniden denedi. Ve bu girişimin ardından Ford Motor Şirketi’ni kurdu. Şirketi büyük bir hızla başarıyı yakaladı. Büyük bir servetin, dünyaca bir ünün sahibi olmasını sağlayan bu girişim dünya tarihinde kalıcı bir yer edinmesine neden oldu.

         İlk geliştirdiği otomobil modelleri çok iyi olmasına rağmen, koyduğu hedefleri pek yakalayamamışlardı. Yüksek hedefleri karşılayamıyordu. Model T adıyla 1908 yılında geliştirdi otomobil bu hedeflere epey yaklaşmıştı ve en çok bilinen otomobil modeli olmayı başardı. 15 milyondan fazla sayıda sattı. Bu rekoru 45 yıl süre ile elinde tutmuştur. Henry Ford otomobillerini düşük fiyata satabilmek için maliyetlerini azaltması gerektiğini biliyordu. Bunu sağlayabilmek için çok etkili teknikler uyguladı. Maliyetleri düşürebilmek için önce birbirlerinin yerlerine kullanılabilen parçalar geliştirdi. Her çalışanın sadece tek bir iş yapmasını sağladı. Ford Motor Şirketi’nde otomobil montaj hattını kurdu. Bu teknikler ile çalışanların verimini arttırdı. Çalışanlarının vaktini parçaları eğilip de yerden almak gibi işlerle harcamanın gereksiz olduğuna inanıyordu. Konveyör kayışlar, yürüyen bantlar ve vinçler yolu ile parçaların işçilerin eline seri olarak gelmesini sağlayacak düzenlemeler yaptı. Daha iyi daha verimli üretim yöntemleri geliştirmek için uğraştı. Karmaşık işleri ayrıştırdı. İşçiler için çalışmayı basit ve hızlı bir hale getirdi. Bu fikirlerin hiç biri Henry Ford’a ait değildi. Ancak Ford bu fikirleri yürekten inanarak ilk uygulayan üretici kişidir. Ve sonuçlarını olağanüstü bir şekilde almıştır. 1908 yılında Model T’nin en ucuzu 825 dolara satılmıştır. 1916 yılında ise bu fiyat 360 dolara kadar düşmüştür.1926 yılında ise 290 dolara satılan bu otomobil ile fiyatlar düştükçe satışlar patlama noktasına gelmişti. Deyim yerindeyse Amerika artık tekerlek üzerinde giden bir millet haline gelmişti. Henry Ford’da dünyadaki en zenginler listesinin başında geliyordu. İşçilerinin üretkenliğini arttırdıkça ve maliyetleri düşürdükçe  daha fazla üretim yapıyor, fiyatlar düştükçe de daha fazla satış yapıyor ve işçilerinin ücretlerini de daha rahat ödeyebiliyordu. Hem de fazla fazla. 1914 yılında işçilerine ödediği en düşük ücret günde beş dolardı. O dönemin işçi ücretlerinin neredeyse iki katı olan bu miktar, fabrikalarda çalışan işçilerin orta sınıfa terfi etmelerini sağlamıştır.

         Henry Ford bu üretim tekniklerini sadece kendisine saklamadı. Diğer üreticiler ile de paylaştı. Sonuç önce ülke geneline daha sonra da dünya genelinde yaygınlaşan bir üretim patlamasıydı. Amerikalı sanayici Henry Ford günümüz sanayisine seri ve büyük parti üretim tekniklerini kazandırarak önce Amerika’nın sonra da tüm dünyanın yaşam kalitesini arttırmada büyük rol oynamıştır.

         Henry Ford Ford Motor Şirketi ile bu kadar maddi başarıdan sonra, siyasi çalışmalara yöneldi. Fakat bu konuda çok başarılı olamadı. Herkes yetenekli olduğu konularda çalışmalıydı. 1920 yılında Yahudilere karşı bir kampanya başlattı ama hayal kırıklığı yaşadı. Bu kampanya ile itibarı zedelenmiş oldu. 1930 lu yıllarda şirketlerinde sendikal faaliyetlerin başlamasını engelleyebilmek için büyük mücadeleler verdi ancak ilk başta aralarında dostluk olan işçilerin kendisine düşman olmalarını sağladı. Ve bu mücadeleden de vazgeçti. Fakat yine de bu siyasi ve toplumsal girişimlerindeki başarısızlığı Henry Ford’un üretim alanındaki başarısını gölgeleyememektedir. Henry Ford üretim konusunda köklü değişiklikler yapmış, üretimle birlikte işçi gelirlerinin de arttırılarak refaha ulaşılacağını ispatlamıştır. Sanayi de Fordizm kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Yürüyen band tekniğinin mucididir. Bu teknik günümüzde sadece otomobil fabrikalarında değil, her alanda faaliyet veren ve seri üretim yapan fabrikalarda kullanılmaktadır.

 Hem sanayici hem girişimci aynı zamanda da büyük bir mucit olan Henry Ford 7 Nisan 1947 yılında 83 yaşında vefat etmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner37