Yargıtay dosya sorgulama - Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dava Sorgulama Modülü

Hakkınızda açılmış bir mahkeme karara bağlandıktan sonra onanması için ilgili üst mahkemeye gönderilir. Onanma sürecinde temyiz başvurusu yaparak üst mahkemelerin dosyayı görüşmesi sürecinde dava dosyanızın takibini yapabilmeniz için oluşturulmuş olan Dava Dosyası Sorgulama Modülü’nü kullanarak dosyanızı takip edebilirsiniz. Yerel mahkemeden esas/karar numarasını kullanarak veya savcılık esas numarasını dava dosyası sorgulama modülüne girerek dosyanızın sorgulamasını yapabilirsiniz. Dava dosyası sorgulama modülüne, yerel mahkemenin görev yaptığı il, ilgili dosyanın görüldüğü mahkemenin adı, mahkeme esas numarası veya karar numarasını, dosyanız temyize gitmiş ise savcılık esas numarasını girerek Danıştay ve Yargıtay aşamasında bulunan dosyanızın son durumu hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

sumitc
sumitc
28 Mart 2018 Çarşamba 23:38
Yargıtay dosya sorgulama - Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dava Sorgulama Modülü

Bu modül, dava dosyasının  Yargıtay veya Danıştay Başkanlığında bulunması halinde  kullanılabilir. Yerel mahkeme de görülen davanın üst mahkemeye onanması veya temyiz edilmesi için gönderilmesinden sonra dava dosyasının durumu ile ilgili bilgileri elde etmek ve dava sürecini takip etmek için yerel mahkeme bilgilerini kullanarak dava sorgulama modülünden yararlanabilir, dava dosyası hakkında bilgi almak için Ankara’ya Yargıtay Başkanlığına veya Danıştay Başkanlığına gitmenize gerek kalmayacaktır.

Yerel mahkeme Bilgileri ile dava sorgulama modülü, davanız ile yerel mahkemelerde alınmış kararları ve mahkeme tutanaklarının yer aldığı tüm bilgileri, üst mahkemelerde görülen davaların bilgilerinin ve kararlarını içeren tüm dava dosyasını görebilmenizi sağlayan, dava dosyası sorgulamanızı sağlayarak bilgilere erişim kolaylığı sağlayan  bir sistemdir.

yargıtay dosya sorgula giriş alanı

Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya / İlam Sorgu ve Randevu İşlemleri

Yargıtay Başkanlığı gerekli işlemler için internet üzerinden uygulamalar ile hizmetler sunmaktadır. Sadece Yargıtay Başkanlığına bağlı dava dosyalarının değil diğer mahkemelerde de işlem gören dosyaların çevrimiçi sorgulaması yapılabilmektedir. Böylece sürecin hızlandırılması ve kolaylaştıılması hedeflenmektedir. Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya / İlam Sorgu ve Randevu İşlemleri için Edevlet uygulamasını kullanmak mümkündür. Yargıtay kendi resmi sitesinden de sorgulama işlemini mümkün kılmaktadır. Sorgulama ve randevu işlemleri http://vatandasilam.yargitay.gov.tr/ sitesinden gerçekleştirilebilmektedir. Dosya / ilam sorgu ve randevu bilgilerine ulaşabilmek için kullanıcılara bazı sorular yöneltilmektedir. İlk olarak sorgu tipi seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Buradan taraf veya vekil seçeneği seçilebilmektedir. Ardından dosyanın olduğu yargıtay dairesinin seçilmesi gerekmektedir. Ek bilgiler olarak ise Esas No (yıl ve sıra no), Karar No (yıl ve sıra no), TC Kimlik numarası, cüzdan seri ve numarası bilgileri istenmektedir. En son işlem olarak ise sorgula tuşuna basılması gerekmektedir. Sorgula tuşuna basıldıktan sonra ekrana gelen ayrıntılar ile işlmelere devam edilebilmektedir. Bu hizmet Ulusal Yargı Ağı Projesi olarak vatandaşlara sunulmaktadır. Böylece sorgu ve randevu işlemleri için çevrimiçi hizmet alınabilmektedir, vatandaşlar bilgisayar başından 7 gün 24 saat işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

İşlemler sırasında sorgulayan güvenliği için sorgulatanın kimlik bilgileri de kayıt altında tutulmaktadır. Böylece herhangi bir itilaf durumunda sorgulamanın kimin yaptığı görülebilecektir. Bu uygulama ile ticari amaçlı veya art niyetli kullanıcıların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Tüm işlemler ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8