Enerji maliyetlerinde önemli miktarda tasarruf sağlayabiliriz

Enerji maliyetlerinde önemli miktarda tasarruf sağlayabiliriz

Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli çok yüksek. Yenilenebilir enerjiyi evsel kullanıma açarak hem karbon salınımını azaltabilir hem de enerji maliyetlerinde önemli miktarda tasarruf sağlayabiliriz. İşte sektörün öncü firmalarından "Yenilenebilir Enerji" ile ilgili son bilgiler

Prosumer 2022: Üreten Tüketiciler Kongresi ve Fuarı gerçekleşti. İki gün süren etkinlik programında güneş enerjisi sektörünün önde gelen oyuncuları, kamu kurumları ile kurumsal elektrik tüketicileri bir araya gelme fırsatı buldu. Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası’na göre Türkiye’nin günlük 7,5 saatlik verimli güneş kullanımı ve 48 bin megavatlık rüzgâr enerjisi potansiyeli ile Avrupa’da ilk sıralarda yer aldığını belirten ÜÇAY Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, bu potansiyeli değerlendirmek, Türkiye’yi enerji üretiminde kirletici yakıtlardan kurtarmak mümkün” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Potansiyeli Çok Yüksek’

Fuarda, karbon salınımının önemli bir bölümüne neden olan enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların kullanımına dikkat çeken ÜÇAY Grup İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, “İklim krizi tahmin edilenden daha hızlı ilerliyor. Çevresel felaketlerin dünyanın her yerinde artış göstermesi, karbon emisyonunu düşürerek küresel ısınmanın önüne geçmemiz için gezegenimizin bizlere verdiği son ve ciddi mesaj. Bunu engellemek enerji üretiminde yenilenebilir kaynaklara yönelmekten geçiyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyeli çok yüksek. Yenilenebilir enerjiyi evsel kullanıma açarak hem karbon salınımını azaltabilir hem de enerji maliyetlerinde önemli miktarda tasarruf sağlayabiliriz” dedi.

‘Yenilenebilir Enerjinin Evsel Kullanımını Teşvik Etmeliyiz’

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin arttığı günümüzde prosumer yani kendi enerjisini kendi üreten tüketiciler sektörün önemli parçası haline gelmiş bulunuyor. Düzenlenen organizasyon ile de üreticiler ve kendi elektriğini üretmek isteyen tüketiciler buluşma imkânı yakaladı. Kongre ayağı 8 oturumdan oluşan Prosumer 2022 kapsamında yaklaşık 40 konuşmacı, kendilerini dinleyen kurumsal elektrik tüketicilerine sürecin tüm detaylarını anlattı.

Fuarda 18 m2 büyüklüğünde alana sahip olan ve sektörün önde gelen firmalarıyla güneş enerjisine dikkat çeken ÜÇAY Grup’un İcra Kurulu Üyesi İlgin Eray, ‘’Yenilenebilir enerjinin evsel amaçla kullanımı uzun bir süredir gündemimizdeydi. Bugüne kadar ortaya konulmuş en verimli yenilenebilir enerji çözümünü ‘zero house’ konseptimizle sunmuştuk. Evlerden, ofislere ve büyük yapılara kadar yenilenebilir enerji çözümlerimiz mevcut. Hem dünyamız hem de bizler için yenilenebilir enerjinin ve GES’lerin kullanımı en iyi seçenek. Bu konuda farkındalık yaratmalı, yenilenebilir enerjinin evsel kullanımını teşvik etmeliyiz” diyerek sözlerini sonlandırdı.