Kayınpederi İle Bacanağını Öldüren Sanığın Avukatından Akıl Sağlığı Raporuna İtiraz

Kayınpederi İle Bacanağını Öldüren Sanığın Avukatından Akıl Sağlığı Raporuna İtiraz

KONYA'da, kayınpederi Bekir Dağdeviren (68) ile bacanağı Mustafa Arslan'ı (36) iş yerlerinde pompalı tüfekle öldüren ve hakkında 2 kez müebbet istenen Şenol Yasak (39) için Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporda, akıl sağlının yerinde ve cezai...

Salih BÜYÜKSAMANCI/ KONYA, (DHA)- KONYA'da, kayınpederi Bekir Dağdeviren (68) ile bacanağı Mustafa Arslan'ı (36) iş yerlerinde pompalı tüfekle öldüren ve hakkında 2 kez müebbet istenen Şenol Yasak (39) için Adli Tıp Kurumu'ndan istenen raporda, akıl sağlının yerinde ve cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi. Yasak'ın avukatı, rapora itiraz etti. İtiraz üzerine rapor, dosya içindeki delillerle yeniden incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Konya'da oturan 2 çocuk annesi Halime Yasak, işsiz olan 17 yıllık eşi Şenol Yasak'tan şiddet gördüğü için 2020 yılının Eylül ayında, 15 yaşındaki oğlunu da alıp, Muğla'daki akrabasının yanına gitti. Halime Yasak, ardından eşine boşanma davası açtı. Davayı öğrendikten sonra Muğla'ya giden Şenol Yasak, eşini, çalıştığı yerde silahla rehin aldı. Olayın ardından yaklaşık 1 ay cezaevinde kalan Yasak, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Eşiyle barışmak için tekrar girişimlerde bulunan ve her defasında olumsuz yanıt alan Şenol Yasak, 12 Ocak 2021'de akşam saatlerinde Konya'da, oto tamircisi kayınpederi Bekir Dağdeviren'in evine gitti. Yasak, iddiaya göre, evin önünde kayınbiraderleri Miraç ve Enes Dağdeviren ve mobilya ustası bacanağı Mustafa Arslan ile tartışıp tehdit etti. Şikayet üzerine gözaltına alınan Yasak, ifadesi alındıktan sonra gece yarısı serbest bırakıldı.

POMPALI TÜFEKLE VURDU

Şenol Yasak, 1 gün sonra iş yerine gittiği bacanağı Mustafa Arslan'ı pompalı tüfekle vurup öldürdü. Yasak, daha sonra kayınpederi Bekir Dağdeviren'in de iş yerine gitti. Dükkan önünde karşılaştığı kayınpederine pompalı tüfekle ateş açıp, karnından yaralayan Yasak, içeri girince kayınbiraderi Enes Dağdeviren tarafından engellendi. Yasak, çevredekilerin müdahalesiyle etkisiz hale getirildi. Yaralı Bekir Dağdeviren de ambulansla kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Gözaltına alınan Şenol Yasak, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

2 KEZ MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

Savcı, iddianamede, Şenol Yasak hakkında kayınpederi ve bacanağını öldürdüğü için "kasten öldürme'den 2 kez müebbet hapis cezası istedi, kayınbiraderi Enes Dağdeviren'e yönelik de "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 9 yıldan 15 yıla kadar hapis talep etti. Ayrıca Şenol Yasak'ın, Mustafa Arslan'a gerçekleştirdiği saldırının ardından kamyonetini alıp kayınpederinin iş yerine gittiği için de "kişinin malını koruyamayacak durumda olmasından veya ölmesinden yararlanarak hırsızlık" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar daha yargılanması istendi.

AKIL SAĞLIĞI YERİNDEYMİŞ

İddianamenin Konya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından Şenol Yasak, bugüne dek 8 kez hakim karşısına çıktı. Dava sürecinde mahkeme heyeti taraından Şenol Yasak'ın akıl sağlığı raporu istendi. İstanbul Adli Tıp Kurumu raporunda, ceza sorumluluğunu etkileyecek ve ortadan kaldıracak mahiyet ve derecede herhangi bir akıl sağlığı veya zayıflığının tespit edilmediğini belirtti. Yasak'ın "kasten öldürme', "kasten öldürmeye teşebbüs" ve "hırsızlık" suçlarına karşı cezai sorumluluğunun tam olduğu belirtildi.

AVUKATINDAN RAPORA İTİRAZ

Şenol Yasak'ın avukatı, Adli Tıp Kurumunun "Akıl sağlığı yerindedir" raporuna itiraz etti. İtiraz üzerine rapor, dosya içindeki delillerle birlikte yeniden incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

FOTOĞRAFLI

Kayınpederi İle Bacanağını Öldüren Sanığın Avukatından Akıl Sağlığı Raporuna İtiraz

Kaynak: Demirören Haber Ajansı