Kuzenler Büşra- Tuğçe Cinayetinde, Sanıklara Yeniden Yargılama

Kuzenler Büşra- Tuğçe Cinayetinde, Sanıklara Yeniden Yargılama

BALIKESİR'de, kuzenler Büşra Karabacak (10) ve Tuğçe Yıldırım'ın (10) kaybolmalarından 44 gün sonra cesetlerinin bulunmasıyla ilgili cinayet davasında müebbet hapis ve beraat kararları, istinaf mahkemesince bozuldu.

Fatih Emrah ERDOĞAN/ BALIKESİR, (DHA)- BALIKESİR'de, kuzenler Büşra Karabacak (10) ve Tuğçe Yıldırım'ın (10) kaybolmalarından 44 gün sonra cesetlerinin bulunmasıyla ilgili cinayet davasında müebbet hapis ve beraat kararları, istinaf mahkemesince bozuldu. Sanıkların aynı vekil avukat tarafından temsil edilmesinin CMK'ya aykırı olduğunu belirten mahkeme, dava sürecinde 6 farklı adli tıp kurumundan alınan kararların da çelişkili olduğunu belirtti. Mahkeme, Türkiye çapında genetik biliminde uzman olan ve dosyaya görüş bildirmeyen 5 kişilik yeni heyet tarafından dosyanın incelenmesine hükmetti. Karara göre sanıklar, yeniden yargılanacak.

Savaştepe ilçesinde, 21 Mart 2006'da, okula giden ve bir daha haber alınamayan Büşra Karabacak ve kuzeni Tuğçe Yıldırım'ın 44 gün sonra cansız bedenlerinin bulunmasıyla ilgili davada, Balıkesir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 22 Nisan 2022'de karar verildi. Sanıklar Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşlere 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, tutuksuz yargılanan A.Ç. (35) ve Y.E.'nin (44) beraatine karar verildi. Ayrıca tutuklu sanıklar Seyhan ve Ayhan Yakar kardeşler ile tutuksuz A.Ç. ve Y.E. hakkındaki birden fazla kişi ile birlikte çocuğu hürriyetinden yoksun kılma suçundan zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesi hükmedildi. Karar için istinaf mahkemesine savcılık ve taraf avukatları tarafından itiraz edildi.

BOZMA KARARLARI

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, Balıkesir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararı bozdu. Sanıkların aynı vekil avukat tarafından temsil edilmesinin CMK'nın 289/1 maddesine aykırı olduğunu belirten mahkeme, sanık yönünden savunmada zafiyet yarattığı durumlarda, sanıklar arasında menfaat uyuşmazlığı bulunduğunun kabulünün gerektiğini vurguladı. Dava sürecinde 6 farklı adli tıp kurumundan alınan kararların çelişkili olduğunu belirten Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi, tam kanaate varılmasını sağlayacak raporun alınmamasını da çelişkinin giderilmeye çalışılmaması olarak değerlendirdi. Mahkeme, Türkiye çapında genetik biliminde uzman olan ve dosyaya görüş bildirmeyen 5 kişilik yeni heyet tarafından dosyanın incelenmesine hükmetti.

BERAAT EDENLER DE YENİDEN YARGILANACAK

Balıkesir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin, birden fazla kişi ile birlikte çocuğu hürriyetinden yoksun kılma suçlamasıyla ilgili zaman aşımı nedeniyle davanın düşmesi kararı da Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nce bozuldu. Buna göre, 15 yıl olan dava zaman aşımı süresinin, TCK'nın 67/4. maddesine göre olağanüstü dava zaman aşımı süresi olarak 22 yıl 6 ay olduğu belirtilen karara göre dava, bozuldu. Yeniden yargılamanın, 12 Aralık'ta Balıkesir Adliyesi'nde yapılacağı öğrenildi.

'HUKUKA OLAN İNANCIMIZI YİTİRMEYECEĞİZ'

Davayı takip eden Sil Baştan Kadına Yönelik Şiddet ve Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği Başkanı Ayşegül Küçükafacan ve avukat Faruk Akdağ da konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Küçükafacan, "Elimizdeki delili bile netleştiremediğimiz uzunca bir süreç yaşadık. Yaşadık da aileler nasıl yaşadı? O kuruldan bu kurula, o mütalaadan bu mütalaaya gerçekten "Artık pes" dedirten bir durum bu. Ben gerek aileleri gerekse de davanın başından beri gönüllülük esasına göre çalışan kilometrelerce yol gidip gelen avukat sayın İbrahim Erenci'yi kutluyorum. Her ailenin kaldıramayacağı süreçleri göğüsleyen Ayşe ve Hanife hanımı ayakta alkışlıyorum. Bu karar, tespit ettiğimiz hususların mahkeme tarafından da tespitini içeren bir karar oldu. Şimdi temennimiz, mahkemenin ve kurulların ivedilikle DNA testinin sonuçlandırılması hususunu ele almalarıdır. Beraat eden sanıklar için yargılama başlayacak. Yerel mahkeme çoktan bu yargılamayı yapmalıydı. 15 yıllık süre bildirimden değil savcılık soruşturmasının uzunluğundan kaynaklanmıştır. Bir zaman aşımı varsa bunun cezasını bildirim yapan ailelere değil, soruşturmanın bu kadar uzun sürmesine mal edebiliriz. İstinaf mahkemesindeki karar, sanıklar için bir umut doğurmuştur ama bilinsin ki adalet er geç yerini bulacaktır. Hukuka olan inancımızı asla yitirmeyeceğiz" dedi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Kuzenler Büşra- Tuğçe Cinayetinde, Sanıklara Yeniden Yargılama

Kaynak: Demirören Haber Ajansı