Paramedik Derneği Başkanı: Olay Yerinde Polis Yoksa Paramedik Trafik Güvenliğini Almalı

Paramedik Derneği Başkanı: Olay Yerinde Polis Yoksa Paramedik Trafik Güvenliğini Almalı

PARAMEDİK Derneği İstişare Kurulu Başkanı Tarık Balcı, "Gerçekten kötü bir habere şahit olduk. Özellikle trafik kazaları sonrası olay yerinin güvenliği burada ön plana çıkıyor. Eğer emniyet güçleri olay yerine daha gelmemişse ambulans...

Yalın Onat ERGÖR - Feridun AÇIKGÖZ / İSTANBUL, (DHA) - PARAMEDİK Derneği İstişare Kurulu Başkanı Tarık Balcı, "Gerçekten kötü bir habere şahit olduk. Özellikle trafik kazaları sonrası olay yerinin güvenliği burada ön plana çıkıyor. Eğer emniyet güçleri olay yerine daha gelmemişse ambulans ekibi olay yeri güvenliğini kesinlikle almalı" dedi.

Dün Gaziantep-Nizip otobanında öğle saatlerinde, bir araç uçuruma yuvarlanmış, araca ilk yardım için gelen emniyet ekipleri, sağlık ekipleri ve gazetecilere otobüs çarpmıştı. Kazada 16 kişi hayatını kaybetmişti. Paramedik Derneği İstişare Kurulu Başkanı Tarık Balcı kaza yerinde yol ve çevresinde alınacak önlemleri anlattı. Tarık Balcı, "Gerçekten kötü bir habere şahit olduk. Özellikle trafik kazaları sonrası olay yerinin güvenliği burada ön plana çıkıyor. Olası bir kaza ile karşı karşıya kalındığında olay yerine gelen ambulans ekiplerinin öncesinde emniyet güçleri gelmişse önce olay yeri güvenliği alınması gerekiyor. Eğer olay yerinde emniyet güçleri varsa, paramediklerin ekiplerin yolu kapatması için talimat vermesi gerekiyor. Bazen olay yerine ambulans ekiplerimiz gittiğinde olay yerinde emniyet güçleri olmuyor. İşte o zaman bu olay yeri güvenliği kısmını ambulans ekibimizin yapması lazım. Araçlarımızda bulunan reflektörlerle önlem almamız gerekiyor. Eğer emniyet güçleri olay yerine daha gelmemişse ambulans ekibi olay yeri güvenliğini kesinlikle almalı" dedi.

Balcı, "Ambulans ekiplerimiz olay yerine geldiklerinde 3 kişilik bir ekip. Ambulans şoförü hızlı şekilde uygun yere park etmeli, reflektörü alıp 50 metre ila 200 metre arasındaki uzaklıkta uyarıcıyı koymalı ve akan trafiği yavaşlatmalı. Bütün olaylarda, trafik kazasından tutun da ev kazasına kadar bütün olay ve olgularda olay yeri güvenliği en başta sağlanmalı. Çok uzun zamandan beri karşımıza çıkan olumsuz bir tablo ne yazık ki bu. Her yıl bu tarz kazalara benzer en az 2 olgu derneğimize bildiriliyor" diye konuştu.(DHA)

Paramedik Derneği Başkanı: Olay Yerinde Polis Yoksa Paramedik Trafik Güvenliğini Almalı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı