Kurtulmuş'tan "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde olabilir" başlığını atan Economist'e tepki

Kurtulmuş'tan "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde olabilir" başlığını atan Economist'e tepki

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "Türkiye'de kimin cumhurbaşkanı olacağını tespit edecek olan aziz milletimizdir" dedi The Economist dergisine tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, The Economist dergisinin, Türk bayrağı üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siluetini resmederek, "Türkiye diktatörlüğün eşiğinde olabilir" ifadelerine ve geçen günlerde "Türkiye seçimlerine müdahale" çağrısı yapan eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a tepki gösterdi. Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Özellikle Temmuz ayından bu yana yapılan her ankette AK Parti yukarıya doğru yükseldiği için birilerinin uykuları kaçmaya başladı. İçeridekiler hırçınlaşmaya başladı. Ama esas önemlisi dışarıdan da artık Türkiye'yi rahatsız edecek bazı sözler söylenmeye başladı. Bir tanesi dün medyaya düştü. Dünyanın önemli dergilerinden birisi Türk bayrağının üzerine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın siluetini koyarak "Türkiye bu seçimde diktatörlüğe gidiyor, buna mani olmamız lazım" diyor. Adama hoşt derler. Sen haddini bil. Dergiysen dergiliğini yap. Türkiye'de kimin cumhurbaşkanı olacağını tespit edecek olan aziz milletimizdir. Milletimizin reyleridir. Milletimizin teveccühüdür. Bir tanesi de danışmanlardan birisi. "Türkiye'deki seçimlere müdahale etmemiz lazım, yoksa Erdoğan seçimi kazanıyor, vay halimize" diyor. Rüyalarınız kaçmaya devam etsin. Erdoğan seçimi kazanacak, AK Parti seçimi kazanacak."

Prof. Dr. Kurtulmuş, "Falanca mı aday olsun, filanca mı aday olsun bunlar bizi ilgilendirmez. Ama dönün de millete terörle nasıl mücadele edeceğinizi anlatın. Ortak fikriniz var mı söyleyin. Ekonomik politikasında ne yapacaksınız, onu anlatın. Türkiye'nin dış politikasında ne yapacaksınız onu anlatın. Bunları anlatamadıkları gibi daha şimdiden anlaşmazlık çıkmalarının mukadder olduğunu görüyorlar ve diyorlar ki, artı altı masada bu partilerin genel başkanları, genel konuları imza altına alacaklar ve seçilecek cumhurbaşkanı o şekilde hareket edecek. Hep şunu söyledim, bir daha söylemek isterim; bunların bir de görünmez ortakları var ya, görünmez ortakları Türkiye'ye eş başkanlık sistemini getirmişti. Şimdi masanın iki artı o dört var ya, eş cumhurbaşkanlığı sistemini takdim ediyor. Bir araya geleceğiz, imzalayacağız, e millet yüzde 50+1 verdi. Cumhurbaşkanını seçti. Onun bir seçim hakkı, onun bir tercihi olmayacak mı? Olmayacak, biz imza altına alacağız. Bu beyler cumhurbaşkanlığı makamını zannediyorlar ki, bir dedikodu makamıdır. Bir sohbet makamıdır. Cumhurbaşkanlığı makamı güçlü büyük Türkiye'nin en önemli icraat makamıdır" diye konuştu.

Kurtulmuş, buradaki konuşmasının ardından sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat önderleriyle İstişare Toplantısı'na katıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı